У ЄС обіцяють звернутися до СОТ через запровадження США мит на сталь і алюміній

У Євросоюзі обіцяють застосувати мита у відповідь і звернутися до СОТ через запровадження США з 1 червня високих мит на сталь і алюміній. 

«ЄС вважає, що ці односторонні тарифи США є невиправданими та суперечать правилам Світової організації торгівлі. Це протекціонізм, чистий і простий…», – йдеться у заяві голові Європейської Комісії Жан-Клода Юнкера.

Він зауважує, що Євросоюз демонстрував відкритість для обговорення шляхів вдосконалення двосторонніх торговельних відносин з США, але не погоджувався на переговори під тиском погроз. 

«Тепер США не залишає нам вибору, окрім як продовжити врегулювання спору в СОТ із застосуванням додаткових мит на низку імпорту з США. Ми будемо захищати інтереси ЄС у повній відповідності з міжнародним торговельним правом», – наголосив Юнкер.

Сполучені Штати Америки заявили, що з 1 червня запровадять ввізне мито на сталь з ЄС у розмірі 25 відсотків, а також 10 відсотків на алюміній. 

your ad here

Данія заборонила носити нікаб і бурку в громадських місцях

Парламент Данії заборонив носіння в громадських місцях одягу, що закриває обличчя, включаючи нікаб і бурку.

Заборона набуває чинності з 1 серпня. За порушення закону перші три рази загрожує штраф у розмірі однієї тисячі данських крон (близько 160 доларів). За четверте порушення штраф може бути збільшений до десяти тисяч крон (1600 доларів). Закон поширюється як на жителів Данії, так і на туристів.

Amnesty International розкритикувала ухвалення нового закону, назвавши його порушенням прав мусульманських жінок. В уряді Данії при цьому відзначають, що нова заборона не обмежує право носити хіджаби або інший релігійний одяг.

Міністр юстиції Данії Папе Поульсен раніше заявляв, що «мати закрите обличчя у громадських місцях є несумісним із цінностями данського суспільства».

Упродовж останніх років носіння одягу й головних уборів, що закривають обличчя, вже було заборонене, зокрема в Бельгії, Австрії, Франції, Болгарії, Нідерландах і в південному регіоні Німеччини Баварії.

 

your ad here

Порошенко про реакцію на інсценування вбивства Бабченка: не українців треба засуджувати, а Росію

Дії Росії, яка готувала вбивство російського опозиційного журналіста Аркадія Бабченка, потрібно засуджувати, заявив президент України Петро Порошенко у відповідь на критику інсценування загибелі кореспондента. 

«Унаслідок блискучої спецоперації, що була проведена героями із СБУ, весь світ побачив справжнє обличчя нашого ворога. Засилають цілі вантажівки зброї, гроші для вбивства українців: журналістів, державних діячів. Коли ми спіймали їх на гарячому, кажуть, що ми не так діємо. Вам не українців треба засуджувати, а Росію», – сказав Порошенко в Івано-Франківській області. 

Читайте також: Інсценування смерті Бабченка. Реакція Заходу 

Увечері 29 травня поліція заявила, що в Києві вбили російського опозиційного журналіста Аркадія Бабченка. 

30 травня голова СБУ Василь Грицак повідомив, що журналіст живий. 

Грицак стверджує, що спецслужбі вдалося розкрити план з підготовки вбивства журналіста. СБУ затримала громадянина України Г., якого, за словами Грицака, для організації вбивства найняли російські спецслужби. 

Низка міжнародних організацій розкритикувала інсценування вбивства Бабченка. Зокрема, базований у Нью-Йорку Комітет захисту журналістів (КЗЖ) заявив, що інсценуванням убивства російського опозиційного журналіста Аркадія Бабченка український уряд «підірвав довіру до себе». З подібними заявами виступили в ОБСЄ та організації «Репортери без кордонів».

your ad here

В Україні розпочинається десятиліття української мови – указ

Президент України Петро Порошенко підписав указ про «десятиліття української мови», інформує прес-служба Адміністрації президента України. 

«До мене звернулися видатні діячі науки для того, щоб я оголосив 2018 рік роком української мови. Я відмовив. Тому, що за один рік ти мову не захистиш. Але я прийняв рішення і підписую указ про те, що з 2018 року ми оголошуємо десятиліття української мови і робимо все можливе для того, щоби мову захистити. Бо головне, що тримає націю, що забезпечує її розвиток – є українська мова», – сказав Порошенко під час візиту до Івано-Франківської області. 

Читайте також: «Українська – це круто»: як українці популяризують свою мову

В АП зазначили, що указ передбачає затвердження цільової програми на 2018 – 2028 роки, «спрямованої на забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя, створення єдиного культурного простору України та збереження цілісності культури». 

Водночас Порошенко запевнив, що дбатиме про збереження прав національних меншин України. 

your ad here

У травні Тимошенко взяла участь лише в 1% голосувань у Раді – КВУ

Лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко в травні взяла участь лише в 1% голосувань Верховної Ради, підрахував Комітет виборців України. Політик проголосувала сім разів. 

«Серед іншого Юлія Тимошенко не голосувала за закони щодо трансплантації органів людині та вдосконалення діяльності Держбюро розслідувань. Лідер «Батьківщини» була письмово зареєстрована на восьми пленарних засідань», – заявили у КВУ. 

В організації також повідомили, що співголови «Опозиційного блоку» Юрій Бойко та Олександр Вілкул взяли участь у 6% та 8% голосувань відповідно, лідер «Радикальної партії» Олег Ляшко – у 35%, Олег Березюк із «Самопомочі» – 75%, Максим Бурбак із «Народного фронту» – 79%, а Артур Герасимов із «Блоку Петра Порошенка» – 88%. Останні троє відвідали всі засідання Ради, підкреслили в Комітеті виборців України.

your ad here

Автор Радіо Свобода в Туркменистані вийшов із в’язниці

Автор Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода Сапармамед Непескулієв вийшов із в’язниці в Туркменистані після того, як відбув 3-річне покарання за звинуваченнями, пов’язаними з наркотиками. Ці звинувачення правозахисники засудили як політично мотивовані.

«Насамперед Сапармамед ніколи не мав потрапляти за ґрати. Права журналістів захищають міжнародні конвенції, підписантом яких є Туркменистан. Злочином тут є ув’язнення Сапармамеда, а не його журналістські матеріали», – заявив президент Радіо Свобода Том Кент.

Як повідомляє туркменська служба Радіо Свобода, Непескулієва відпустили 19 травня.

Непескулієв зник 7 липня 2015 року. Після того тривалий час про нього нічого не було відомо. Пізніше суд визнав журналіста винним за звинуваченнями, пов’язаними з наркотиками.

Правозахисники заявляють, що ці звинувачення сфабрикували як помсту за його журналістську діяльність. Робоча група ООН у справі необґрунтованих затримань визначила затримання Непескулієва саме як необґрунтоване й оголосила, що журналіста позбавили свободи «за мирне здійснення свого права на свободу висловлювання».

Непескулієв у відеорепортажах для Радіо Свобода документував зруйновану інфраструктуру й економічну нерівність на заході Туркменистану.

Фізичних нападів, погроз і судових переслідувань за звинуваченнями, які вважають безпідставними, зазнавали й багато інших журналістів і дописувачів Радіо Свобода в Туркменистані.

У звіті правозахисної організації Freedom House 2017 року Туркменистан за рівнем свободи преси визнаний «не вільним»: він розташований у самому кінці переліку поруч із Північною Кореєю з 98 штрафними балами зі 100 можливих.

 

your ad here

Oregon’s Marijuana Story a Cautionary Tale for California

When Oregon lawmakers created the state’s legal marijuana program, they had one goal in mind above all else: to persuade illicit pot growers to leave the black market.

That meant low barriers to entry that also targeted long-standing medical marijuana growers, whose product is not taxed. As a result, weed production boomed — with a bitter consequence.

Now, marijuana prices here are in free fall, and the craft cannabis farmers who put Oregon on the map decades before broad legalization say they are in peril of losing their now-legal businesses as the market adjusts.

Oregon regulators on Wednesday announced they will stop processing new applications for marijuana licenses in two weeks to address a severe backlog and ask state lawmakers to take up the issue next year.

​California takes heed

Experts say the dizzying evolution of Oregon’s marijuana industry may well be a cautionary tale for California, where a similar regulatory structure could mean an oversupply on a much larger scale.

“For the way the program is set up, the state just wants to get as many people in as possible, and they make no bones about it,” Hilary Bricken, a Los Angeles-based attorney specializing in marijuana business law, said of California. “Most of these companies will fail as a result of oversaturation.”

A staggering inventory

Oregon has nearly 1 million pounds (453,600 kilograms) of marijuana flower, commonly called bud, in its inventory, a staggering amount for a state with about 4 million people. Producers told The Associated Press wholesale prices fell more than 50 percent in the past year; a study by the state’s Office of Economic Analysis found the retail cost of a gram of marijuana fell from $14 in 2015 to $7 in 2017.

The oversupply can be traced largely to state lawmakers’ and regulators’ earliest decisions to shape the industry.

They were acutely aware of Oregon’s entrenched history of providing top-drawer pot to the black market nationwide, as well as a concentration of small farmers who had years of cultivation experience in the legal, but largely unregulated, medical pot program.

Getting those growers into the system was critical if a legitimate industry was to flourish, said Sen. Ginny Burdick, a Portland Democrat who co-chaired a committee created to implement the voter-approved legalization measure.

Lawmakers decided not to cap licenses; to allow businesses to apply for multiple licenses; and to implement relatively inexpensive licensing fees.

The Oregon Liquor Control Commission, which issues licenses, announced Wednesday it will put aside applications for new licenses received after June 15 until a backlog of pending applications is cleared out. The decision comes after U.S. Attorney Billy Williams challenged state officials to address Oregon’s oversupply problem.

“In my view, and frankly in the view of those in the industry that I’ve heard from, it’s a failing of the state for not stepping back and taking a look at where this industry is at following legalization,” Williams told the AP in a phone interview.

But those in the industry supported the initial decisions that led to the oversupply, Burdick said.

“We really tried to focus on policies that would rein in the medical industry and snuff out the black market as much as possible,” Burdick said.

​Consolidation

Lawmakers also quickly backtracked on a rule requiring marijuana businesses have a majority ownership by someone with Oregon residency after entrepreneurs complained it was hard to secure startup money. That change opened the door to out-of-state companies with deep pockets that could begin consolidating the industry.

The state has granted 1,001 producer licenses and has another 950 in process as of last week. State officials worry if they cut off licensing entirely or turn away those already in the application process, they’ll get sued or encourage illegal trade.

Some of the same parameters are taking shape in California, equally known for black-market pot from its Emerald Triangle region.

The rules now in effect there place caps only on certain, medium-sized growing licenses. In some cases, companies have acquired dozens of growing licenses, which can be operated on the same or adjoining parcels. The growers association is suing to block those rules, fearing they will open the way for vast farms that will drive out smaller cultivators.

Beau Whitney, senior economist at national cannabis analytics firm New Frontier Data, said he’s seeing California prices fall.

In contrast, Washington knew oversupply could draw federal attention and was more conservative about licensing. As the market matured, its regulators eased growing limits, but the state never experienced an oversupply crisis.

Colorado has no caps on licenses, but strict rules designed to limit oversupply allow the state to curtail a growers’ farm size based on past crop yields, existing inventory, sales deals and other factors.

Chain stores

In Oregon, cannabis retail chains are emerging to take advantage of the shake-up.

A company called Nectar has 13 stores around the state, with three more on tap, and says on its website it is buying up for-sale dispensaries too. Canada-based Golden Leaf Holdings bought the successful Oregon startup Chalice and has six stores around Portland, with another slated to open.

William Simpson, Chalice’s founder and Golden Leaf Holdings CEO, is expanding into Northern California, Nevada and Canada. Simpson welcomes criticism that he’s dumbing down cannabis the same way Starbucks brought coffee to a mass market.

“If you take Chalice like Starbucks, it’s a known quantity, it’s a brand that people know and trust,” he said.

Amy Margolis, executive director of the Oregon Cannabis Association, says that capping licenses would only spur even more consolidation in the long-term. The state is currently working on a study that should provide data and more insight into what lies ahead.

“I don’t think that everything in this state is motivated by struggle and failure,” she said. “I’m very interested to see … how this market settles itself and (in) being able to do that from a little less of a reactionary place.”

​Craft growers

For now, Oregon’s smaller marijuana businesses are trying to stay afloat.

A newly formed group will launch an ad campaign this fall to tell Oregonians why they should pay more for mom-and-pop cannabis. Adam Smith, who founded the Oregon Craft Cannabis Alliance, believes 70 percent of Oregon’s small growers and retailers will go out of business if consumers don’t respond.

“We could turn around in three to four years and realize that 10 to 12 major companies own a majority of the Oregon industry and that none of it is really based here anymore,” he said. “The Oregon brand is really all about authenticity. It’s about people with their hands in the dirt, making something they love as well as they can. How do we save that?”

your ad here

Іран погрожує французькій компанії Total передати вигідний контракт Китаю

Міністр нафти Ірану Біджан Зангане дав французькому енергетичному гіганту Total 60 днів для того, щоб ця компанія отримала від США виняток із режиму санкції. В іншому разі в Тегерані погрожують передати частку Total у багатомільярдному газовому проекті китайській нафтовій фірмі.

Total є єдиною західною фірмою, яка за останні два роки встигла укласти інвестиційну угоду в енергетичному секторі Ірану – після того, як за ядерною угодою 2015 року санкції були скасовані в січні 2016 року.

Згідно з інвестиційною угодою, Total має стати провідним партнером у проекті на суму 4,8 мільярда доларів, який передбачає видобуток газу в Південному Парсі. Молодшими партнерами мають виступити Китайська національна нафтова корпорація (CNPC) та іранська компанія Petropars.

Після того, як на початку травня Вашингтон оголосив про вихід із ядерної угоди та відновлення санкції США проти Ірану до 4 листопада, Total заявила, що відмовиться від газового проекту, якщо не отримає спеціального дозволу США.

your ad here

Trump Planning Tariffs on European Steel, Aluminum

President Donald Trump’s administration is planning to impose tariffs on European steel and aluminum imports after failing to win concessions from the European Union, a move that could provoke retaliatory tariffs and inflame trans-Atlantic trade tensions.

The tariffs are likely to go into effect on the EU with an announcement by Friday’s deadline, according to two people familiar with the discussions. The administration’s plans could change if the two sides are able to reach a last-minute agreement, said the people, who spoke on condition of anonymity to discuss internal deliberations.

Trump announced in March the United States would slap a 25 percent tariff on imported steel and a 10 percent tariff on imported aluminum, citing national security interests. But he granted an exemption to the EU and other U.S. allies; that reprieve expires Friday.

​Europe bracing

Europe has been bracing for the U.S. to place the restrictions even as top European officials have held last-ditch talks in Paris with American trade officials to try to avert the tariffs.

“Realistically, I do not think we can hope” to avoid either U.S. tariffs or quotas on steel and aluminum, said Cecilia Malmstrom, the European Union’s trade commissioner. Even if the U.S. were to agree to waive the tariffs on imported steel and aluminum, Malmstrom said, “I expect them nonetheless to want to impose some sort of cap on EU exports.”

European officials said they expected the U.S. to announce its final decision Thursday. The people familiar with the talks said Trump could make an announcement as early as Thursday.

U.S. Commerce Secretary Wilbur Ross attended meetings at the Organization for Economic Cooperation and Development in Paris on Wednesday, and U.S. Trade Representative Robert Lighthizer joins discussions in Paris on Thursday.

The U.S. plan has raised the threat of retaliation from Europe and fears of a global trade war — a prospect that is weighing on investor confidence and could hinder the global economic upturn.

If the U.S. moves forward with its tariffs, the EU has threatened to impose retaliatory tariffs on U.S. orange juice, peanut butter and other goods in return. French Finance Minister Bruno Le Maire pledged that the European response would be “united and firm.”

Limits on cars

Besides the U.S. steel and aluminum tariffs, the Trump administration is also investigating possible limits on foreign cars in the name of national security.

“Unilateral responses and threats over trade war will solve nothing of the serious imbalances in the world trade. Nothing,” French President Emmanuel Macron said in an impassioned speech at the Organization for Economic Cooperation and Development in Paris.

In a clear reference to Trump, Macron added: “These solutions might bring symbolic satisfaction in the short term. … One can think about making voters happy by saying, ‘I have a victory, I’ll change the rules, you’ll see.’”

But Macron said those “who waged bilateral trade wars … saw an increase in prices and an increase in unemployment.”

Tariffs on steel imports to the U.S. can help local producers of the metal by making foreign products more expensive. But they can also increase costs more broadly for U.S. manufacturers who cannot source all their steel locally and need to import the raw material. That hurts the companies and can lead to more expensive consumer prices, economists say.

Ross criticized the EU for its tough negotiating position.

“There can be negotiations with or without tariffs in place. There are plenty of tariffs the EU has on us. It’s not that we can’t talk just because there’s tariffs,” he said. He noted that “China has not used that as an excuse not to negotiate.”

But German Economy Minister Peter Altmaier insisted the Europeans were being “constructive” and were ready to negotiate special trade arrangements, notably for liquefied natural gas and industrial goods, including cars.

WTO reforms

Macron also proposed to start negotiations between the U.S., the EU, China and Japan to reshape the World Trade Organization to better regulate trade. Discussions could then be expanded to include other countries to agree on changes by the end of the year.

Ross expressed concern that the Geneva-based World Trade Organization and other organizations are too rigid and slow to adapt to changes in global business.

“We would operate within (multilateral) frameworks if we were convinced that people would move quickly,” he said.

Ross and Lighthizer seemed like the odd men out at this week’s gathering at the OECD, an international economic agency that includes the U.S. as a prominent member.

The agency issued a report Wednesday saying “the threat of trade restrictions has begun to adversely affect confidence” and tariffs “would negatively influence investment and jobs.”

your ad here

Угруповання «Ісламська держава» взяло відповідальність за напад у Льєжі

Відповідальність за напад в бельгійському місті Льєж взяло на себе угрупування «Ісламська держава». Про це повідомляє ресурс SITE, що відслідковує активність ісламістів в інтернеті.

Уранці 29 травня озброєний чоловік застрелив трьох людей у центрі міста Льєж. Двоє загиблих – поліцейські. Ще два офіцери поліції зазнали поранень. Нападник був застрелений. Перед атакою він здійснив ще один злочин, убивши 30-річного чоловіка.

Також читайте: Напад у Льєжі розслідують як теракт – прокуратура

Нападником виявився 36-річний Бенжамен Ерман. Раніше був засуджений за «дрібний злочин» і відбував покарання у в’язниці. Поліція стверджує, що в ув’язненні Ерман набув радикальних поглядів.

your ad here

Union: Strike Could Cost Vegas Casinos $10M a Day

The two largest resort operators in Las Vegas would lose more than $10 million a day combined if housekeepers, cooks and others go on strike, a possibility starting Friday, the union representing thousands of casino workers said Wednesday.

The Culinary Union detailed how it thinks a one-month strike would impact MGM Resorts International and Caesars Entertainment, which operate more than half the properties that would be affected if 50,000 workers walk off the job. Workers last week voted to authorize a strike as disputes over workplace training, wages and other issues have kept the union and casino operators from agreeing on new contracts.

The union conceded that it is difficult to estimate how the strike at more than 30 casino-hotels would affect Las Vegas overall because the last citywide strike took place in 1984, when the city had 90,000 fewer hotel rooms and only about 12.8 million annual visitors. Last year, more than 42.2 million people visited.

Contract expires midnight Thursday

But it says MGM and Caesars would see a 10 percent reduction in revenue because of the loss of group and independent travelers. A strike also could happen as fans head to Las Vegas for the Stanley Cup Final.

“Furthermore, one might assume a 10 percent worsening of operating margins due to the use of less experienced and less skilled replacements … to keep the doors open, rooms cleaned, food cooked, and cocktails served, not to mention other factors such as the disruptions to management staff’s regular work,” the union wrote.

Using the companies’ earnings reports for the first three months of the year, the union’s estimates show a one-month strike could reduce MGM’s earnings before interest, taxes and other items by more than $206 million and Caesars’ by over $113 million.

Contracts expire at midnight Thursday for bartenders, housekeepers, cocktail and food servers, porters, bellmen, cooks and other kitchen workers at properties on the Las Vegas Strip and downtown Las Vegas, including Caesars Palace, Bellagio, Stratosphere, Treasure Island, The D and El Cortez.

Dealers are not part of the Culinary Union. Casino-resorts that would not be affected by the strike include Wynn Las Vegas, Encore, The Venetian and Palazzo.

More talks scheduled

MGM, which employees 24,000 of the workers, said it met with union negotiators Monday and has more talks scheduled this week. The company says it remains confident that it “can resolve the outstanding contract issues and come to an agreement that works for all sides.”

Caesars said it “expects to agree to a new 5-year contract with the Culinary Union on or about June 1 when the current contract expires.” About 12,000 of its workers are part of the negotiations for new five-year contracts.

The union said it is asking for training on new skills and job opportunities as the companies adopt technology that can displace workers. It also wants an independent study to analyze the workload of housekeepers and contract language that would protect workers if properties are sold.

“What is going to happen to my position?” said Fernando Fernandez, a guest runner at Caesars Palace. “I think they are going to be disappearing it, because robots are going to be available to deliver everything.”

He said he wants training to fix or program the robots that he believes could eventually replace him.

The union says it has asked MGM for average annual wage increases of 4 percent for each of the five years. A document says the company has countered with an approximate 2.7 percent increase.

Caesars workers are asking for an increase of 4.2 percent effective Friday, and annual increases of about 4 percent thereafter. Another document shows the company has offered an approximate 2.8 percent increase for each of the five years.

The average hourly wage of union workers is $23, including benefits such as premium-free health care, a pension and a 401(k) retirement savings plan and $25,000 down-payment assistance for first-time homebuyers.

your ad here

US Judge Dismisses Kaspersky Suits to Overturn Government Ban

A U.S. federal judge on Wednesday dismissed two lawsuits by Moscow-based Kaspersky Lab that sought to overturn bans on the use of the security software maker’s products in U.S. government networks.

The company said it would seek to appeal the decision, which leaves in place prohibitions included in a funding bill passed by Congress and an order from the U.S. Department of Homeland Security.

The bans were issued last year in response to allegations by U.S. officials that the company’s software could enable Russian espionage and threaten national security.

“These actions were the product of unconstitutional agency and legislative processes and unfairly targeted the company without any meaningful fact finding,” Kaspersky said in a statement.

U.S. District Judge Colleen Kollar-Kotelly in Washington said Kaspersky had failed to show that Congress violated constitutional prohibitions on legislation that “determines guilt and inflicts punishment” without the protections of a judicial trial.

She also dismissed the effort to overturn the DHS ban for lack of standing. Kaspersky Lab and its founder, Eugene Kaspersky, have repeatedly denied wrongdoing and said the company would not help any government with cyber espionage.

The company filed the lawsuits as part of a campaign to refute allegations that it was vulnerable to Kremlin influence, which had prompted the U.S. government bans on its products.

That effort includes plans to open a data center in Switzerland, where the company will analyze suspicious files uncovered on the computers of its tens of millions of customers in the United States and Europe.

your ad here

Заступник лідера Північної Кореї прибув до США

Північна Корея заявляє, що віце-прем’єр-міністр Північної Кореї Кім Йонг Чол прибув до Нью-Йорка для переговорів щодо особистої зустрічі президента США Дональда Трампа та лідера Північної Кореї Кім Чен Ина. 

Представник місії Північної Кореї в Організації Об’єднаних Націй сказав, що помічник лідера країни прибув літаком Air China у Нью-Йорк в Міжнародний аеропорт Джона Кеннеді 30 травня.

Найвідоміший північнокорейський чиновник, який відвідував США з 2000 року, як очікується, зустрінеться з державним секретарем США Майком Помпео 31 травня.

Читайте також: Саміт лідерів США та Північної Кореї таки може відбутися 12 червня?

24 травня Трамп надіслав Кім Чен Ину листа про скасування саміту, запланованого на 12 червня в Сінгапурі. Однак уже 26 травня президент США сказав, що, як і раніше, сподівається, що зустріч з Кім Чен Ином відбудеться в заплановані терміни.

Пізніше президент США підтвердив, що до Північної Кореї прибула група офіційних представників Сполучених Штатів для переговорів про підготовку зустрічі Трампа з лідером КНДР Кім Чен Ином.

your ad here

Ross: US-EU Trade Deal Could be Reached

 

U.S. Commerce Secretary Wilbur Ross said Wednesday a U.S.-European Union trade deal could still be reached even if the United States imposes tariffs on EU steel and aluminum imports.

EU and U.S. officials are holding last-minute negotiations two days before U.S. President Donald Trump decides to apply tariffs on Europe.

The threat of tariffs has increased prospects of retaliation and a global trade war that could hinder the global economy.

“There can be negotiations with or without tariffs in place,” Ross said at the Organization for Economic Cooperation and Development in Paris. “There are plenty of tariffs the EU has on us. It’s not that we can’t talk just because there’s tariffs.”

The Trump administration is also exploring possible limits on foreign auto imports, citing national security. 

The EU wants exemptions on steel and aluminum tariffs, which Trump hopes will benefit the U.S., or impose tariffs on U.S. peanut butter, orange juice and other products.

In a speech at the OECD, French President Emmanuel Macron said Europe should stand its ground in the face of unilateral actions and warned against trade wars.

“Unilateral responses and threats over trade wars will solve nothing of the serious imbalances in world trade. Nothing,” he proclaimed.

In an apparent reference to Trump’s proposed tariffs, Macron said, “These solutions might bring symbolic satisfaction in the short term. …. One can think about making voters happy by saying, ‘I have a victory. I’ll change the rules. You’ll see.’” 

Macron also called on the EU, the U.S., China and Japan to draft a World Trade Organization reform plan for the G-20 summit in Argentina later this year.

“The new rules must meet the current challenges of world trade: massive state subsidies creating distortions of global markets, intellectual property, social rights and climate protection,” he said. 

But Macron’s multilateral approach has produced limited results to date, as Trump has withdrawn from the Paris Climate Accord and the Iran nuclear deal, and is threatening to disrupt trade relations between China, the EU and other economic powers.

 

 

your ad here

Порошенко призначив п’ятьох членів НКРЕКП

Президент України Петро Порошенко призначив п’ятьох членів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, інформує Адміністрація президента України. 

Порошенко зазначив, що нарешті завершений процес формування нового незалежного регулятора. 

«Я впевнений в тому, що комісія буде працювати як по-справжньому незалежний регулятор, який зможе забезпечити ефективне функціонування ринку. Я вважаю, що конкурсна комісія відібрала дуже достойних кандидатів, які дуже відповідально будуть ставитись до своїх обов’язків», – заявив президент. 

Новими членами комісії стали Олена Антонова (співробітник ДТЕК), Олександр Формагей (працював в «Центренерго» та «Укргідроенерго»), Дмитро Коваленко (співробітник енергетичного департаменту НКРЕКП та «Укренерго»), Євген Магльованний (співробітник «Держенергоефективності») та Оксана Кривенко (співробітник департаменту нафти і газу НКРЕКП).

26 травня Порошенко звільнив з посади голови комісії Дмитра Вовка, який фактично очолював НКРЕКП з грудня 2014 року. 

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, називає серед своїх основних завдань забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж або трубопроводів; сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами та сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури. 

your ad here