У Росії вперше зарахували людей до списку ЗМІ-іноземних агентів

Міністерство юстиції Росії 28 грудня включило п’ять людей до реєстру «іноземних засобів масової інформації, що виконують функції іноземного агента». До реєстру потрапили правозахисник Лев Пономарьов, громадянська активістка Дар’я Апахончич, журналісти Людмила Савицька і Сергій Маркелов, які співпрацюють із Радіо Свобода, а також автор Радіо Свобода і головний редактор сайту «Псковська губернія» Денис Камалягін.

За російським закону, який набрав чинності наприкінці 2019 року «ЗМІ-іноземним агентом» можуть визнати фізичну особу, яка поширює матеріали видання або юридичної особи, визнаної іноземним агентом, бере участь в їхньому створенні і отримує закордонне фінансування. Міністерство юстиції не розтлумачило, на яких підставах включило до реєстру цих п’ять людей.

Раніше до цього списку були включені, зокрема, Радіо Свобода та його регіональні проєкти, телеканал «Настоящее время», а також ще кілька підрозділів медіакорпорації Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода. Включення до списку накладає на ЗМІ додаткові обмеження, зокрема, вони зобов’язані надавати регулярні фінансові звіти про свою діяльність і певним чином маркувати свої публікації в ЗМІ.

На думку російської влади, ці законодавчі заходи впливають на адміністративні та технічні параметри роботи редакцій, але не обмежують свободу творчості журналістів. Керівництво медіакорпорації Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода оцінює ці дії російської влади як «небезпечні зусилля, спрямовані на переслідування журналістів, і кроки до того, щоб громадяни Росії отримували тільки схвалену Кремлем інформацію». Закони США гарантують журналістську незалежність Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода і не допускають політичного і цензурного втручання в редакційну політику.

Російське законодавство про некомерційні організації та «ЗМІ-іноземних агентів» неодноразово піддавалося критиці урядів західних країн і міжнародних правозахисних організацій. Російські представники стверджували, що такі законодавчі акти є «дзеркальною реакцією» на вимоги американського законодавства про реєстрацію російського телеканалу RT як «іноземного агента». Однак RT здійснює цілодобове телемовлення в кабельних мережах по всій території США, натомість доступ до кабельних мереж і ефірного теле- і радіомовлення для іноземних ЗМІ в Росії значно обмежений.

 

your ad here

Країни-члени ЄС одностайно погодились схвалити торговельну угоду щодо Brexit

27 країн-членів ЄС одностайно дали зелене світло торговельній угоді з Великобританією після «Брекзиту», відкривши шлях до її тимчасового вступу в силу з 1 січня.

Посли країн ЄС зустрілися в Брюсселі 28 грудня, щоб схвалити угоду, яка встановлює правила торгівлі, після того як Великобританія вийде з єдиного ринку Євросоюзу і Митного союзу наприкінці року.

Німецьке головування в ЄС заявило, що угода буде схвалена всіма 27-ма урядами ЄС в письмовій формі 29 грудня, за день до того, як британські законодавці, як очікується, її підтримають.

Європейський парламент повинен буде до кінця лютого проголосувати за Угоду про торгівлю та співробітництво між ЄС і Великобританією.

Прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон привітав нинішнє рішення під час телефонної розмови з головою Європейської ради Шарлем Мішелем.

your ad here

У 90 відсотках випадків ціллю перехоплення сил НАТО в 2020 році були російські літаки – альянс

НАТО заявляє, що в 2020 році понад 400 разів перекидало свої військово-повітряні сили в Європі для перехоплення невідомих літаків, в основному з Росії, через їхнє наближення до повітряного простору Північноатлантичного альянсу.

У заяві НАТО від 28 грудня йдеться, що майже 90 відсотків місій були викликані польотами російських військових літаків, що дещо більше, ніж в попередньому році.

«В останні роки ми стали свідками збільшення рівня російської військової авіації поблизу кордонів Північноатлантичного союзу. Ми завжди пильні. Винищувачі НАТО несуть цілодобове чергування, готові злетіти в повітря в разі підозрілих або несподіваних польотів поблизу повітряного простору наших союзників. Повітряний контроль – важливий спосіб, яким НАТО гарантує безпеку наших членів», – заявила офіційна представниця НАТО Оана Лунгеску.

Читайте також: Літаки НАТО торік майже 300 разів перехоплювали російські літаки в повітряному просторі Європи

У НАТО заявили, що російські військові літаки часто не передають дані транспондерів щодо місця розташування і висоти, не подають план польоту або не виходять на зв’язок із авіадиспетчерами, що потенційно загрожує безпеці цивільних авіалайнерів.

НАТО має близько 40 радарів спостереження за повітряним рухом і вузлів по всій Європі, а також близько 60 літаків, які несуть цілодобове чергування в якості сил швидкого реагування у випадку загрози катастроф чи порушень міжнародних правил польотів поблизу повітряного простору НАТО.

З 2004 року НАТО також здійснює повітряну охорону в країнах Балтії – для Естонії, Латвії та Литви, а також прикриває повітряний простір союзників на Західних Балканах, у яких немає власних винищувачів.

your ad here

Азербайджан заявляє про загострення в районі Ходжавенд, у Вірменії заперечують

Міністерство оборони Азербайджану заявило про смерть одного з військовослужбовців і поранення ще одного внаслідок нападу етнічних вірменських військових у Нагорному Карабасі 28 грудня.

Згідно з заявою, шість членів «незаконного вірменського збройного угруповання» напали на азербайджанську військову частину в селі Агдам Ходжавендського району, додавши, що всіх нападників було вбито.

Міністерство пообіцяло вжити «рішучих заходів», якщо такі напади повторюватимуться.

Своєю чергою, військові-етнічні вірмени в Нагорному Карабасі заперечили повідомлення, назвавши його «пропагандистською провокацією», заявивши, що «суворе дотримання» режиму припинення вогню минулого місяця завершило шість тижнів бойових дій за цей регіон.

Читайте також: Пашинян заявив про готовність до позачергових виборів у Вірменії

Цього ж дня Міноборони Вірменії спростувало повідомлення ЗМІ про бойові дії на півдні Нагорного Карабаху. Водночас у відомстві заявили, що «вірменська сторона намагається отримати додаткову інформацію».

9 листопада президенти Росії, Азербайджану і прем’єр-міністр Вірменії підписали спільну заяву про повне припинення військових дій у Нагорному Карабасі. Азербайджанська і вірменська сторони зупинилися на фактично контрольованих позиціях, в регіоні з’явилися російські військові в статусі миротворців.

Азербайджан повернув контроль над усіма районами по периметру Нагорного Карабаху, а також частиною власне Нагорного Карабаху разом із містом Шуша. При цьому Вірменії гарантується створення транспортного коридору в Карабах, а Азербайджану – в ексклав Нахічевань.

your ad here

У Росії перекинувся рибальський човен: двох людей врятували, 17 зникли безвісти

У Росії в Баренцевому морі перекинувся рибальський човен. 17 людей зникли безвісти.

Російське Міністерство з надзвичайних ситуацій повідомило, що корабель «Онега» затонув біля Нової Землі в Архангельській області. Екіпаж нараховував 19 людей, двох з них врятували.

Щонайменше чотири човни відправили на пошуки потенційних людей, які вижили.

За даними ЗМІ, двоє врятованих мали гідрокостюми.

Згідно з попередньою інформацією, корабель затонув через обмерзання.

your ad here

У Хорватії зафіксували два землетруси

У Хорватії зафіксували два землетруси, свідчать дані на сайті Європейської геологічної служби.

Перший стався о 7:28 за Києвом. Епіцентр поштовхів розташовувався у 49 кілометрах на південний схід від Загреба на глибині 10 кілометрів. Його потужність становила 5,2.

Другий землетрус зафіксували о 8:49 у 51 кілометрі на південний схід від Загреба також на глибині 10 кілометрів. Потужність поштовхів оцінили в п’ять балів.

Місцеві ЗМІ повідомляють про руйнвання в районі міста Сісак. Інформації про жертв немає.

your ad here

Трамп підписав документ про допомогу постраждалим від пандемії. Раніше він відмовлявся це робити

Президент США Дональд Трамп пізно ввечері підписав законопроєкт про фінансування уряду об’ємом 2,3 трильйона доларів. 892 мільярди з цієї суми мають спрямувати на допомогу постраждалим від COVID-19.

Президент відмовлявся підписати документ. Він писав у твіттері: «Я просто хочу, щоб наші чудові люди отримали по 2 тисячі доларів, а не мізерні 600 доларів, закладені в законопроєкті».

Тим часом, термін виплати додаткової допомоги з безробіття і мораторію на виселення закінчився. За оцінками, без виплат залишилися 11 мільйонів людей.

Крім одноразової виплати допомоги на рівні 600 доларів, документ передбачає щотижневі додаткові виплати з безробіття у 300 доларів для людей, які залишилися без роботи через пандемію COVID-19.

Обраний президент Джо Байден закликав Трампа підписати законопроєкт до закінчення крайнього терміну. Він звинуватив Трампа у «відмові від відповідальності», що матиме «руйнівні наслідки».

 

your ad here

Через сходження снігових лавин в Ірані загинули 12 людей

Влада Ірану повідомила про завершення рятувальної операції з пошуку людей, яких за останні дні застали сильні снігові бурі і лавини в горах на північ від Тегерана.

27 грудня державне телебачення повідомило, що в результаті сходження чотирьох лавин загинули 12 людей. Водночас 14 людей, які були оголошені зниклими безвісти, все ж були врятовані співробітниками Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

Місцеві гідрометцентри раніше застерігали людей від походів у гори, що є популярним місцем для туристів, альпіністів і лижників на вихідні.

Пошуково-рятувальна операція тривала три дні, в ній взяли участь 20 команд з вертольотами, щоб обстежити гірський хребет Альборз.

Тегеран розташований біля підніжжя гірського хребта, що простягнувся на 900 кілометрів від ірано-азербайджанського кордону на північному заході, до провінції Хорасан – на північному сході.

your ad here

Суд у Росії заборонив чотири архівних відео про війну в Чечні – ЗМІ

Суд у північно-кавказькому місті Нальчик заборонив чотири архівні відеозаписи інформаційного агентства Associated Press про збройні конфлікти в Чечні в 1990-х і 2000-х роках через нібито «пропаганду жорстокості».

Як повідомили у неділю видання «МБХ медіа» та «Медуза», в одному з відео, заборонених судом 27 грудня, видно полонених російських військових в 1995 році.

На відео, яке переглянули майже 2 мільйони разів, російський офіцер каже, що з ним поводились «дуже дивно» і критикує російську тактику у війні.

Ще одне відео, також 1995 року, демонструє результати російських наступів на чеченські міста Грозний, Аргун та Шалі.

У рішенні суду вказано, що відео «сприяють вчиненню незаконної діяльності», можуть спровокувати «негативні соціальні, економічні та інші наслідки» та порушити «право громадян на проживання в правовій державі, гарантоване конституцією».

Росія провела дві війни проти сепаратистів у Чечні. Перша розпочалася в грудні 1994 року і тривала до серпня 1996-го, закінчившись мирною угодою, яка надала республіці значну автономію.

Друга чеченська війна розпочалася в серпні 1999 року і формально закінчилася, коли Росія оголосила про закінчення «контртерористичної операції» в республіці в квітні 2009 року.

Конфлікти спричинили десятки тисяч цивільних жертв та сотні тисяч переміщених осіб.

Обидві кампанії критикували вітчизняні та міжнародні правозахисники за порушення прав та жорстокість з обох сторін.

your ad here

Соратницю Навального звільнили з СІЗО – ЗМІ

Соратницю російського опозиціонера Олексія Навального, юристку Фонду боротьби з корупцією Любов Соболь ввечері у неділю відпустили з ізолятора тимчасового утримання в Москві, де вона провела дві доби після затримання в п’ятницю. Про це сама Соболь розповіла телеканалу «Дождь».

Раніше Соболь доставили в будівлю Слідчого комітету, де їй висунули звинувачення у порушенні недоторканності житла. Інформації щодо обрання запобіжного заходу немає. За словами Соболь, вона взяла участь у шести допитах, і вказала, що в справі «багато нестикувань».

Тим часом у неділю В Росії, зокрема, в Санкт-Петербурзі, пройшли поодинокі пікети на підтримку Олексія Навального, після публікації ним розслідування про те, що він був отруєний, ймовірно, співробітниками ФСБ. Інформації про затримання немає.

Любовь Соболь затримали на 48 годин після допиту в Слідчому комітеті Росії 25 грудня. У неї вдома пройшов обшук. Справу порушили за заявою родички ймовірного учасника замаху на Навального і співробітника ФСБ Костянтина Кудрявцева. Вона стверджує, що Соболь проникла в її квартиру. Сама Соболь казала, що хотіла зустрітися з Кудрявцевим та спитати його про отруєння, тому і дзвонила в двері, потім до неї вийшла теща Кудрявцева, яка і написала заяву. За інкримінованою статтею про «порушення недоторканності житла із застосуванням насильства чи загрози його застосування» Соболь загрожує покарання від штрафу до двох років позбавлення волі.

your ad here

Сербський депутат: ікону з Луганська принесли добровольці й подарували її Додику

Ікону святого Миколая, подаровану російському міністрові Сергію Лаврову, до Боснії і Герцеговини (БіГ) принесли з Луганська сербські добровольці, котрі воювали на боці проросійських бойовиків. Про це для сараєвської газети «Дневні аваз» заявив Небойша Вуканович, депутат в парламенті Республіки Сербської, що в складі БіГ.

Депутат уточнює, що ікону приніс Душко Вукотич, голова організації ветеранів Республіки Сербської. За словами Вукановича, нинішній головуючий президії Боснії і Герцеговини Мілорад Додик 29 травня 2018 року прийняв групу ветеранів й вони йому подарували ікону, яку принесли з Луганська.

Ціює заявою депутат заперечив недавнє твердження Офісу Додика, згідно з якою 300-літня ікона упродовж великої кількості років була власністю «чесної сімʼї з Баня Луки», котра бажала подарувати її саме Сергію Лаврову.

Лідер сербських ветеранів Вукотич відмовляється підтвердити або спростувати згадане тврдження. Він каже: «Нехай Інтерпол робить свою роботу. Я доступний і йому, і всім агенціям в країні».

Згадану ікону сербський член президії БіГ подарував Лаврову 14 грудня. Коли ЗМІ в регіоні й міжнародна преса стали повідомляти, що йдеться про вкрадену українську ікону, у Москві вирішили повернути її дародавцеві. Посол Боснії і Герцеговини Желько Самарджія 25 грудня доставив ікону до Сараєва й передав її Офісу Мілорада Додика.

Сам Додик досі не реагував. Його за два дні після зустрічі з Лавровиим госпіталізували з COVID-19. Наразі в нього запалення легенів. Лікарі повідомляють, що стан його здоровʼя стабільний.

your ad here

Пакистан: сім військових загинули під час нападу бойовиків у Белуджистані  

Сім членів пакистанського паралмілітарного Прикордонного корпусу Пакистану загинули під час нападу бойовиків у Белуджистані, повідомила армія.

Напад стався 27 грудня на пропускному пункті Шарік.

«Район був оточений і шляхи втечі були заблоковані, щоб затримати винуватців-втікачів. Широкомасштабний пошук та операція зачистки триває», – йдеться в заяві армії.

Наразі жодне угрупування не взяло на себе відповідальність за напад. Регіон межує з Афганістаном та з Іраном. Там часто фіксують напади на релігійному ґрунті, атаки бойовиків-ісламістів та сепаратистів. З 2004 року їхніми жертвами стали тисячі людей.

your ad here

У Словаччині стартувала вакцинація проти COVID-19

П’яте за величиною словацьке місто Нітра стало першим в країні, де почали проводити вакцинацію населення проти коронавірусу.

Першим вакцинованим у Словаччині став нітрянський медик-інфекціоніст Владімір Крчмері, який назвав вакцину проти COVID-19 Різдвяним дарунком для Словаччини й прагнув своїм кроком переконати співгромадян у необхідності вакцинації. Процедуру вакцинації Владіміра Крчмера можна було спостерігати наживо.

У неділю, 27 грудня, вакцинацію проти коронавірусу пройде президентка Словаччини Зузана Чапутова. 

У відповідності до опрацьованих словацьким Міністерством охорони здоров’я заходів боротьби з COVID-19 в неділю, 27 грудня, першими будуть вакциновані медичні працівники, студенти медичних навчальних закладів, поліція, працівники соціальних служб.

Другими на черзі є пацієнти віком понад 65 років, а також хронічні й онкохворі, діабетики, психіатричні хворі. За ними до третьої категорії обов’язкової вакцинації належать особи з високим ризиком інфікованості: вчителі, представники ромських громад, безхатченки. Останніми вакцину отримають громадяни старші 18 років.

Вакцинація для громадян у Словаччині проводиться на добровільній основі і є безкоштовною. Завершити загальну вакцинацію громадян планують у березні 2021 року.

Станом на 26 грудня у Словаччині зареєстровали 166 649 людей, інфікованих COVID-19. За останній день виявили 1041 нових хворих. Кількість померлих від коронавірусу сягає 1732.

 

your ad here

У Пакистані впав гелікоптер, який евакуйовував тіла загиблих унаслідок лавини. Загинули чотири людини

Унаслідок падіння військового гелікоптера загинули чотири людини. Апарат впав 27 грудня біля кордону з Китаєм.

Гелікоптер евакуйовував тіла солдатів, які загинули внаслідок лавини. Армія повідомила, що падіння сталося в регіоні Гілгіт-Балтистан «з технічих причин».

У Пакистані цього року сталося кілька аварій військових повітряних суден. У лютому під час тренувальної місії впав винищувач Mirage. У березні біля Ісламабада під час репетиції військового параду розбився винищувач F-16. Тоді загинув пілот.

У квітні ще два пілоти загинули, коли військовий літак впав у провінції Пенджаб.

your ad here

У Росії затримали мітингарів на підтримку білоруських протестів і кореспондента Радіо Свобода

У російському місті Санкт-Петербург поліція затримала 14 учасників акції на підтримку білорусів, які протестують проти режиму Олександра Лукашенка, повідомляє регіональна служба Радіо Свобода. Серед затриманих – кореспондент проєкту Радіо Свобода «Північ.Реалії».

Перед затриманням співробітник поліції з мегафоном вимагав в учасників мітингу під посольством Білорусі розійтися. Однак нікому з учасників не дали піти – поліція оточила активістів.

Читайте також: The Insider: Кремль створює партію проти Лукашенка, але за інтеграцію з Росією

Затриманих доправили до відділку поліції. Формально їх звинуваючуть у порушенні антикоронавірусних обмежень.

Напередодні в ході чергової акції представники Білоруського земляцтва у Санкт-Петербурзі отримали неформальне попередження від поліцейських: за будь-яке використання прапорів, стрічок чи інших атрибутів протестува, а також за скандування гасел їм погрожували штрафами у чотири тисячі російських рублів.

Читайте також: Білоруському блогеру Ігорю Лосику продовжили арешт до 25 березня

При цьому правоохоронці посилалися на законодавство, яке забороняє громадянам іноземних держав влаштовувати мітинги на території Росії.

Це була 140 за рахунком акція білорусів Санкт-Петербурга під будівлею посольства з вимогою відставки Олександра Лукашенка.

your ad here